Украинский биотопливный порталПеллеты топливные брикетыПеллетаПеллетыБрикеты биотопливо
Поиск    по  Расширенный поиск
МЕНЮ
БАЗА ПРОИЗВОДИТЕЛЕЙ
БИЗНЕС-ПЛАНЫ
РЕГИОНЫ
КАТЕГОРИИ
ГОСТы
БАЗА ПОКУПАТЕЛЕЙ
ИНВЕСТИРОВАНИЕ
Аналитические отчеты
БАЗА экспортеров
БАЗА ПОСТАВЩИКОВ
УСЛУГИ ПАРТНЕРОВ
БИОТОПЛИВНЫЙ ФОРУМ
ПОДПИСКА НА НОВОСТИ


Зігріємось соломою

 

Останнім часом особливої гостроти набула проблема забезпечення котельно-пічними паливами опалювальних котелень комунальної енергетики та соціальної сфери. Використання природного газу при зростанні його ціни призводять до значного підвищення тарифів, а при низькій платоспроможності споживачів накопичуються взаємні неплатежі і, як наслідок, вводяться системні технічні заходи щодо обмеження постачання газу. Тому для окремих споживачів навіть вчасна оплата за спожитий  газ не гарантує тепла в домі.

Енергетичною стратегією України на період до 2020 року та подальшу перспективу передбачається значне розширення використання відновлюваних джерел енергії, серед яких найвагоміший вклад має забезпечити використання місцевих видів палив та біомаси. В якості біомаси при виробництві енергії, можуть використовуватися: дрова та відходи деревини, солома та стебла сільськогосподарських культур, тверді побутові відходи, біогаз з гною та посліду, осаду каналізаційних стоків та зі звалищ побутових відходів.

Зарубіжний досвід свідчить, що частка біомаси в загальному споживанні первинних енергоносіїв складає 3,2% у США, 8,3% у Данії, 12% в Австрії, 18% у Швеції, 23% у Фінляндії, а в Україні менше 1%. На даний час в Укріїні використання біомаси  становить близько 1 млн. т у. п. на рік  вЂ” головним чином дров та відходів деревини.

Особливо привабливим з усіх точок зору виглядає використання відходів сільського господарства, в першу чергу соломи. Як приклад успішного використання соломи розглянемо невелику розвинуту країну вЂ” Данію, де загальний врожай соломи становить 6 млн. т, з яких 14% використовується для виробництва енергії, і при  цьому ще існує надлишок соломи.  Зазначимо, що за територією Данія ненабагато більша Київської області, але при цьому річне споживання соломи на енергетичні потреби становить 850 тис. т, а в Україні лише 4 тис. т.

Ресурси соломи в Україні

Ряд фахівців сільського господарства категорично проти спалювання соломи для виробництва енергії, вважаючи, що її приорювання сприяє відновленню запасів гумусу в ґрунтах. Це дійсно так. Але виникає питання: чому ця категорична боротьба не націлена проти спалювання валків соломи в полях? Проїдьте по Україні в серпні вЂ” вересні і ви побачите і відчуєте як горить солома в полях, побачите як із димом в небо відлітають величезні гроші.

Чи є солома в Україні? Відповідь однозначна вЂ” солома є, але чи доступна вона для виробництва енергії, перш за все для опалення?

Сільськогосподарські підприємства ведуть заготівлю соломи для використання як корму вЂ” перш за все для великої рогатої худоби, та для інших господарських потреб. Існуючий дефіцит соломи зумовлений недостатньою її заготівлею. З 1 га можливо зібрати в середньому 3 тони соломи, що по своїй тепловій здатності здатна замістити 1000 м3 природного газу. За нашими розрахунками навіть при урожаї зернових 24 млн.т потенційний збір соломи злаків може становити 20 млн. т. Сільськогосподарські потреби соломи прийняті у розмірі 13 млн. т, що дорівнює плановим потребам у 1999 році, коли поголів'я великої рогатої худоби було 10,6 млн. голів. І навіть за мінімальними оцінками надлишок соломи може становити 7 млн. т, що еквівалентно 3,5 млн. т умовного палива на рік.

 

Така кількість соломи може замістити кам'яного вугілля на суму більше 2,1 мільярдів гривень, а природного газу на 3 мільярди гривень. Можна сказати, що ці 2 — 3 мільярди гривень щорічно згорають на полях. При цьому аграрії не знають як заплатити заробітну плату, за що купити новий трактор, комбайн чи мінеральні добрива, а місцеві бюджети гроші громади віддають за вугілля або російський природний газ.

За статистичними даними споживання палива в усіх опалювальних котельнях, розташованих в сільській місцевості, становить близько 2,9 млн. т умовного палива на рік. Наведені дані свідчать, що надлишок соломи достатній для забезпечення нею як котельним паливом всіх опалювальних котелень у сільській місцевості.

 

Заготівля соломи для енергетичних потреб

Зазвичай у котлах спалюють тюковану солому. У країнах Західної Європи солому пресують у малі, середні та великі тюки циліндричної та прямокутної форми. Малі тюки розміром 46 х 36 см та довжиною до 1,3 м були найбільш поширеним видом тюків для малих котлів протягом багатьох років. Вага таких тюків 12–20 кг, що дозволяє переміщувати їх  вручну. Середні циліндричні тюки діаметром 1,2–1,5 м, шириною 1,2–1,5 м та масою 200–300 кг широко використовуються в фермерських котлах нарівні з прямокутними тюками середнього розміру 0,8 х 0,8 х1,7 м. Великі тюки 1,2 х 1,3 х 2,4 м, масою 450 кг можуть використовуватися у великих котельнях централізованого теплопостачання.

В Україні для заготівлі пресованої соломи застосовують причіпні преспідбирачі рулонного типу, що виробляються вітчизняними підприємствами та імпортуються із Білорусії. Преспідбирачі з формуванням круглих тюків характеризуються високою продуктивністю. Для заготівлі малих прямокутних тюків можна застосовувати наявні у господарствах преспідбирачі ППЛ-1,6 різних модифікацій та сучасні преспідбирачі ПТ-165 Бобруйськагромаш.

Після формування тюків їх навантажують на транспортні засоби та доставляють до місць зберігання. Тюки соломи, що використовуються як паливо, можуть зберігатися у штабелях на відкритому повітрі, але краще під навісами або у закритих приміщеннях. При зберіганні на відкритому повітрі існує ризик, що деяка частина соломи замокне і стане непридатною для спалювання.

Поки солома лежить у полі у валках її ціна досить низька. У Черкаській та на окраїнах Київської області в 2007 році солома з поля продавалась по ціні 60 грн. за тону. Поблизу великих промислових центрів високі ціни та попит формуються через значне використання соломи для вирощування грибів. Так поблизу Києва солома в тюках  коштує від 120 до 250 грн/т.

 

Властивості соломи як палива

Перевага соломи як палива полягає у щорічному відновленні її  ресурсів і наявності у більшості сільських поселень. Солома вЂ” доступне місцеве паливо, що може використовуватись в системах опалення виробничих та адміністративних будинків, об'єктів соціальної сфери села вЂ” шкіл, дитячих садків, лікарень тощо. Використання соломи дозволить забезпечити ці об'єкти власним паливом незалежно від сторонніх постачальників,   заощадити на придбанні традиційних енергоносіїв.

Основні фізичні характеристики соломи наведені у таблиці 1. Як видно тюкування значно зменшує об єм соломи. Крім того тюкування дозволяє механізувати ряд операцій при зберіганні та транспортуванні соломи і обслуговуванні котлів.

Таблиця 1 вЂ” Фізичні характеристики соломи

Вид соломи

Об ємна вага, кг/м3

Питомий об єм,    м3/т

Питома енергетична цінність,

МВт/м3

Звичайна солома вЂ” ворох

20–50

20–50

0,07–0,16

Подрібнена

40–60

16–25

0,13–0,19

Тюки прямокутні

70–130

7,7–14

0,23–0,43

Тюки циліндричні

60–90

11–16

0,19–0,29

В язанки

50–110

9–20

0,16–0,36

Брикети

300–450

2,2–3,3

0,99–1,48

 Для забезпечення належного спалювання вологість соломи повинна становити не більше 20–25%, оптимальне значення — 15%. Теплотворна здатність соломи злакових культур з  складає 13,6–15,6  МДж/кг, що в майже в 2 рази менша ніж у вугілля. Порівняльна характеристика властивостей соломи з іншими видами палив показана в таблиці 2.

Таблиця 2 вЂ” Порівняльна характеристика властивостей палив.

Тип палива

Теплотворна здатність

Вартість

Питома вартість енергії палива

Газ

8570 ккал/м3

1010 грн/тис.м3

118 грн/Гкал

Вугілля

5153 ккал/кг

650 грн/т

126 грн/Гкал

Солома

3238 ккал/кг

120 грн/т

37 грн/Гкал

Після спалювання соломи залишається 3–5% золи, яка містить ряд поживних речовин (у формі солей), головним чином калій (К), фосфор (Р) та кальцій (Са), і які повинні вноситися ґрунт як добриво.


Автор: Олійник Є.М., Жовмір М. М., Чаплигін С.М.

Источник: www.biomass.kiev.ua


Публикация материалов Pelleta.Com.Ua разрешается только при условии ссылки на Pelleta.Com.Ua. Для новостных и интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в первом абзаце на цитируемую статью или новость.


Ссылка на новость: Зігріємось соломою
Скопируйте и разместите этот код на Вашем сайте:Просмотров: 2522 Добавлена: 17.02.2010