Приветствуем, Посетитель !
06/06/2019

Замитнення деревного вугілля: покрокова інструкція

З набуттям чинності Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, чимала кількість українських суб’єктів господарювання зацікавилась можливістю оформлення експорту деревного вугілля до країн Європейського Союзу, адже цей вид діяльності є достатньо прибутковим.

Протягом останніх п’яти років спостерігається стабільний ріст експорту деревного вугілля. Зокрема у 2014 році, українські підприємства поставили іноземним компаніям 97 тисяч тон вугілля, а у 2018 році цей показник зріс майже удвічі і становив 174 тисячі тон. Минулого року найбільшими імпортерами українського деревного вугілля названо Польщу, Німеччину, Румунію та Бельгію.

Розгляньмо особливості замитнення експорту деревного вугілля, визначивши перелік необхідних для оформлення документів, а також звернімо увагу на нюанси митного оформлення.

Порядок митного оформлення експорту деревного вугілля

Замитнення деревного вугілляПісля пошуку європейських імпортерів деревного вугілля за базою https://pelleta.com.ua/base-baza-evropejskix-pokupatelej-importyorov-drevesn-92.html, напрацьованою Українським біопаливним порталом pelleta.com.ua, та налагодження співпраці з іноземними компаніями,  наступним кроком буде реєстрація на митниці. Згідно п. 2, розділу II Порядку № 552, для ведення зовнішньоекономічної діяльності (далі - ЗЕД) до будь-якого підрозділу митниці уповноважена особа підприємства подає заяву про взяття на облік особи, яка здійснює операції з товарами за формою 1-ЗЕД (Додатку 1 до Порядку №552).

У заяві зазначають реєстраційні відомості суб’єкта господарювання та вказують особу (осіб), що матимуть право представляти підприємство у митних органах. Документ подається у паперовому або електронному вигляді. Митники перевіряють дані, зазначені у заяві, звіряючись з відомостями, вказаними у Єдиному банку даних юридичних осіб та/або ДРФО. За відсутності питань до заповнення документу, фіскали беруть підприємство на облік наступного робочого дня з присвоєнням унікального облікового номеру (п.7 розділу II Порядку № 552).

Зареєстроване належним чином підприємство має право декларувати товари на митниці. Оформити товари можна у будь-якому митному органі, пред’явивши їх на митниці оформлення (ч.3 ст. 247 МКУ).

Як правило, замитнення деревного вугілля для поставки в ЕС відбувається в митному режимі експорту. Відповідно до ст.82 МКУ, експортом називають митний режим, згідно якого українські товари випускають у вільний обіг за межі України без зобов’язань про їх зворотне ввезення.

Перед декларуванням, потрібно визначити митний код товару згідно УКТ ЗЕД (ч.1 ст.69 МКУ). Відповідно до коду до товарів застосовуються заходи нетарифного регулювання та нараховуються митні платежі. У разі неправильної класифікації товару на підставі подання недостовірних документів і недостовірної чи неповної інформації, митний орган може накласти на декларанта штрафні та інші санкції (ч.6 ст.69 МКУ).

Згідно Пояснень № 401 до УКТ ЗЕД, деревне вугілля належить до товарної позиції 4402 групи 44 Розділу IX - вугiлля деревне(включаючи вугiлля із шкаралупи чи з горiхiв), агломероване або неагломероване, що поділяється намитні коди на рівні десяти знаків:

  • 4402 10 00 00 - вугілля деревне з бамбука;
  • 4402 90 00 00 - вугілля деревне інше.

Для оформлення товарів у режимі експорту уповноважена підприємством особа подає на митницю:

  • документи на товар;
  • сплачує митні платежі (у разі необхідності);
  • дотримується заходів нетарифного регулювання.

Митне оформлення деревного вугілля проходить в місцях розташування відповідних підрозділів митниць у визначений для них робочий час (ч.1 ст.247 МКУ). Уповноважена особа суб’єкта господарювання може бути присутня під час декларування товарів на митниці. У деяких випадках її присутність обов’язкова (ст. 249 МКУ).

Згідно положень ст.247 МКУ, допускається виконання митних формальностей поза місцем розташування митниці та поза робочим часом за додаткову плату, у разі подання письмового звернення уповноваженою особою підприємства.

Етапи митного оформлення деревного вугілля

Важливо! Декларування товару на митниці може здійснювати агент з митного оформлення (представник митного брокера) або керівник підприємства чи інша уповноважена особа суб’єкта господарювання.

За умови подання усіх необхідних документів, оформлених належним чином, та пред’явлення товарів, митне оформлення завершується протягом чотирьох годин ч.1 ст. 255 МКУ.

За порушення митних правил МКУ передбачене покарання у вигляді штрафів та конфіскації товарів, що проходять митне оформлення. Види порушень та розміри штрафів регламентовані ст. 468-485 МКУ.

Документи, необхідні для оформлення експорту деревного вугілля до ЄС

Оформлення митних документів на деревне вугілляВажливим документом для здійснення ЗЕД операції з експорту будь-якого товару є ЗЕД договір поставки чи купівлі-продажу між українським підприємством та іноземним контрагентом.

Укладаючи ЗЕД договір на поставку деревного вугілля, необхідно керуватись Положенням № 201. Серед іншого, експортеру слід звернути особливу увагу на пункти:

  • "Умови поставки" - вказують умови поставки згідно міжнародних правил Інкотермс, беручи до уваги момент переходу відповідальності за товар від покупця до продавця, вид транспорту, яким здійснюється перевезення, наявність страхування вантажу, тощо з метою уникнення непорозумінь під час замитнення деревного вугілля і подальшого його транспортування до замовника.
  • "Умови платежів" - зазначають валюту розрахунку, спосіб, порядок та строки оплати за товар з урахуванням норм українського законодавства. Пунктом 21 Положення № 5, передбачено максимальний строк розрахунку за товар 365 днів.
  • "Упаковка та маркування" - описують вид упаковки і маркування (за наявності). До пункту радимо додати рядок: вартість упаковки та маркування включена до вартості товару.

Детальний опис товару з усіма його кількісними та якісними характеристиками можна вказати як безпосередньо у договорі, так і окремо у специфікаціях та додатках до нього.

Крім ЗЕД договору з доповненнями та специфікаціями (якщо є), оформлення експорту деревного вугілля має супроводжуватись наступними документами:

  • митна декларація (далі - МД);
  • рахунок-фактура (інвойс);
  • транспортна накладна залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення (автотранспортна, авіаційна, залізнична, поштова, морський коносамент, тощо);
  • пакувальний лист;
  • сертифікат якості на товар;
  • інші документи та сертифікати

У рахунку-фактурі окрім відомостей, затверджених формою документа, потрібно вказати умови поставки відповідно до ЗЕД договору, вагу нетто/брутто, кількість місць, виробника та країну походження товару (якщо відомо). Детальний опис пакування, фасування та вид тари зазначають у пакувальному листі. У транспортній накладній крім інформації про товар, його кількість та вагу, фіксують дані щодо транспорту, яким здійснюється перевезення вантажу, юридичну особу перевізника та особливі вказівки стосовно місця доставки товару.

Відповідно до коду товару, на деревне вугілля, що експортується з території радіоактивного забруднення, потрібно оформити сертифікат на вміст радіоактивних речовин (Постанова № 1610).

Зверніть увагу, Листом ДФС № 09/359-ЕП встановлено перелік пунктів пропуску на кордоні з Румунією, через які дозволено експорт та транзит товарів рослинного походження. Також Листом ДФС № 11/5-9/8660-ЕП заборонено пропуск товарів, що містять складові рослинного походження, через пункт пропуску з Польщею «Рава-Руська - Хребенне».

Основним документом для оформлення експорту деревного вугілля є МД типу ЕК-10 (експорт у загальному порядку). МД заповнюють декларанти за допомогою спеціального програмного забезпечення на підставі відомостей, зазначених у товаросупровідних та інших документах, які містять вичерпну інформацію про зовнішньоекономічну операцію. Непідтверджені дані до МД вносити заборонено. Декларантами мають право бути юридичні та фізичні особи, зазначені у переліку ст. 265 МКУ. Правила заповнення МД визначені Порядком № 651.

Відповідно до ч.2 ст. 264 МКУ, МД подають в електронному форматі або в паперовому вигляді з копією на електронному носії. Частиною 8 ст. 257 МКУ та розділом II Порядку № 651визначено перелік відомостей, які мають бути зазначені у МД для експорту деревного вугілля. Паперова копія МД не повинна містити підчисток та помарок. Помилки у МД виправляють згідно положень ст. 268 МКУ.

За потреби, митники на безоплатній основі оформляють сертифікат із перевезення товарів (походження) форми EUR.1 на партію деревного вугілля, що експортується до ЄС на підставі наданих суб’єктом господарювання документів, що підтверджують достатній критерій переробки товару згідно положень ст. 40 МКУ.

Нарахування митних платежів під час замитнення деревного вугілля

Митні платежі для експорту деревоного вугілляВідповідно до коду товару, експортне та інші види мита при вивезенні деревного вугілля за межі України не нараховуються. Також оформлення експорту деревного вугілля не вимагає сплати акцизного збору.

Пунктом 187.1 ПКУ податкові зобов’язання з ПДВ при експортних операціях виникають на дату оформлення МД. Згідно п.195.1.1 ПКУ, експорт товарів оподатковується за нульовою ставкою ПДВ. Підприємство - платник податку має скласти податкові накладні на дату оформлення МД (п.201.1 ПКУ).

Розглянувши особливості замитнення деревного вугілля в режимі експорту, ми детально описали процедуру митного оформлення, визначили перелік необхідних для декларування товару документів та звернули увагу на важливі моменти нарахування митних платежів.

Список використаних нормативно-правових актів:

  1. МКУ- Митний кодекс України.
  2. ПКУ - Податковий кодекс України.
  3. Порядок № 651 - Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 651 від 30.05.2012.
  4. Порядок № 552 - Порядок обліку осіб, які здійснюють операції з товарами, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 552 від 15.06.2015.
  5. Положення № 5 - Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджена постановою НБУ № 5 від 02.01.2019.
  6. Пояснення № 401 - Поясненя до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджений наказом Державної фіскальної служби України № 401 від 09.06.2015.
  7. Лист ДФС № 09/359-ЕП-Лист Державної фіскальної служби №09/359-ЕП від 21.01.2007.
  8. Положення № 201 - Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затверджені наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України № 201 від 06.09.2001.
  9. Постанова № 1610 - Постанова КМУ № 1610 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106” від 26.10.2000.
  10. Лист ДФС № 11/5-9/8660-ЕП -Лист Державної фіскальної служби № 11/5-9/8660-ЕП від 20.07.2005.

Источник: https://pelleta.com.ua/articles-zamitnennya-derevnogo-vugillya-pokrokova-instrukci-31.html

При использовании материалов сайта обязательным условием является
наличие гиперссылки в пределах первого абзаца на страницу
расположения исходной статьи с указанием бренда издания Pelleta.com.ua


Все новости